Kell a jó klíma
Nálunk leginkább elterjedt az osztott klíma, vagyis a split. Ennek a beltéri egységét szokás szerint a falra szerelik, ám többféle típusváltozata akad. Abban mind megegyeznek, hogy legalább egy-egy kültéri és beltéri készülékből állnak. Az előbbi végzi a munka dandárját, és vele együtt a kompresszor zaja és rezgése is kívül marad. olyan ez, mintha a hűtőszekrény hátulját (bordákat, kompresszort) ki tudnánk rakni a lakásból. A beltéri egység adja le a hideget és vonja ki a párát – ami nagy könnyebbség a fojtó kánikulában -, emellett szabályozható a hűs levegő intenzitása és iránya.
Hangzatos elnevezésű pollenszűrőket és légtisztítókat is beépítenek a korszerű beltéri egységekbe. Érdemes olyan filtert választani, amelyik „örök” életű, a csere ugyanis visszatérő kiadást jelent (alkalmanként akár tízezer forintot). A lakás és iroda kárpitjaiban megbúvó poratkák allergén hatását hatásosan csökkentik a légszűrős klímák. Emellett a kívülről jövő allergének (pollenek, gombaspórák, szennyezett por) zöme is száműzhető velük a lakásból, irodából. A kombinált készülékek mechanikus és elektrosztatikus megoldással is szűrnek. Gázok megkötésére viszont nem alkalmasak, erre speciális kémiai filterek vagy aktív szenes berendezések valók.
Nagyon hasznos az inverteres technika, mert takarékosan és fokozatmentesen hűt. Fölöttébb praktikus a Daikin leleménye is, a szellőztetésre – tehát valódi légcserére – alkalmas lakásklíma, amit egyelőre elég drágán kínálnak. De ha egy normál inverteres splithez hozzászámítjuk a hőcserélős gépi szellőztetés árát, mindjárt kedvezőbb a végösszeg. A többi készülék használata esetén ne feledkezzünk meg a hagyományos szellőztetésről, ami rövid, de intenzív legyen.
Aszerint hogy a beltéri egység hol található, többféle megoldást különböztetünk meg a splitek esetén. A parapet a szokványos radiátorok magasságában helyezhető el. Az oldalfali egységet viszont a plafon és a fal találkozásánál szerelik föl. A mennyezeti berendezés pedig értelem szerűen a plafonra kerül, ennek legvékonyabb változata nagyjából 15 centiméteres. Akad vastagabb típus, de azt be kell süllyeszteni (álmennyezetbe való). Ennek fő előnye, hogy négy irányba fúj.
Az úgynevezett multi split esetén egy kültéri egységhez legalább két beltéri készülék kapcsolódik (dual split), így több helyiség hűthető. (Ugyanerre szolgál a légcsatornával ellátható split, de az álmennyezetes terekbe való.) Persze a külső egység nagyobb teljesítményű, vezérlése kombináltabb – emiatt drágább is.
Fontos, hogy egy új berendezés vásárlása előtt a szükséges teljesítményt ne csak nagyjából becsüljük fel, hanem minél pontosabban, lehetőleg szakember (klímatechnikus vagy épületgépész) segítségével. A rosszul méretezett és elhelyezett klímával nem érjük el a kívánt komfortot – hiába költöttünk rá százezreket.