Kérdések és válaszok a mobilklímákról
Sok kérdés merül fel a mobilklímák vásárlása során is, hiszen magunknak kell beüzemelnünk, nincs szakember, aki letelepíti. Bár a mobil klíma a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldás a nagy melegben, de ezekkel a termékekkel kapcsolatban is sok kérdés merül fel, melyeket összegyűjtöttünk, hogy vásárláskor biztosak lehessenek benne, mit vásárolnak.
1. A mobil klímát én is be tudom üzemelni?
Igen, alapvetően csak áram alá kell helyezni és működik, nem igényel a készülék külön szerelést, üzembe helyezést, vagy speciális beállításokat.
2. Egyszerűen beállítom a szobába, és működik?
Ennyire azért sajnos nem egyszerű a helyzet. A mobil klímák hátulján van egy csőcsatlakozó, ahová a készülékhez kapott flexibilis csövet csatlakoztatni kell, majd azt ki kell vezetni vagy a falon előkészített nyíláson ( általában 200 mm átmérő), vagy az ablakon kialakított nyíláson (ezt az ablakosok meg tudják csinálni, műanyag ablakba építhető keret kell hozzá).
Ez azért fontos, mert a mobil klíma befelé fújja a hideg levegőt (hűtés üzemmódban), a csövön keresztül pedig el kell vezetni a forró levegőt. Ha nem vezetjük el a meleg levegőt, a mobil klíma használatával csak annyit érünk el, hogy amennyit hűtenénk a levegőn, annyit melegítünk is.
3. Ha nem megoldható a fal/ablak átfúrása akkor nem tudom máshogy megoldani a levegő elvezetését?
De ,megoldható. A Gorenje típusú mobilklímák esetén például mellékelnek egy olyan keretet és csatlakozót, ami az amerikai típusú tolóablakhoz megfelelő.
Ha nem ilyen ablakunk van, abban az esetben, egyre több helyen kapható olyan ponyva (hot air stop), ami hagyományos ablakeretekhez, ajtókhoz rögzíthető és kivethető a segítségével a cső.
4. A mobil klíma van olyan jó megoldás, mint a "hagyományos" split klíma?
Hatékonyságát és zajszintjét tekintve nem olyan jó megoldás hűtésre és fűtésre, mint a split klímák. A mobil klíma zajszintjét tekintve hangosabb, mint az oldalfali klímák és annyira nem is energia hatékony. A legújabb mobil klímák viszont már minimum A energiaosztályúak, így a fogyasztásuk nem terheli meg túlságosan a villanyszámlánkat.
5. Hova ajánlják leginkább a mobil klímákat?
Minden olyan helyiségbe, ahol valamilyen oknál fogva a hagyományos klímaberendezés nem szerelhető fel. Általában nyaralókba, hétvégi házakba viszik a legtöbben, mert így a nyár végén hazavihetik és nem kell félni a rongálásától, esetleg az ellopásától.
Jellemző még olyan helyiségekben a használata, ahol a beltéri egység nem helyezhető el (pl. padlástér), vagy ahol a kültéri egység felszerelése nem megoldható (pl. műemlék jellegű épületek). Továbbá optimális megoldás lehet óvodákban, iskolákban, táborokban is.
6. A mobil klímával csak hűteni lehet?
Vannak olyan modellek, amik csak hűtenek és már elérhetőek olyanok is, amikkel fűthetünk is szükség esetén (pl. ősszel, átmeneti időszakban).
Pl.: Gorenje hűtő/fűtő mobilklíma
7. Igényelnek ezek a készülékek bármilyen speciális karbantartást?
Nem, nem igényelnek, mindazonáltal az évi fertőtlenítés mindenképpen ajánlott. Klímafertőtlenítő spray segítségével könnyen áttisztíthatjuk a készüléket, hogy a belsejében esetlegesen megmaradt kondenzvíz miatt ne tudjanak elszaporodni különböző baktériumok, melyek a használat során később a levegőbe kerülhetnek.
Ezen kívül a készülékekben található szűrőket ajánlott rendszeresen kitisztítani (kimosni, kiszárítani, esetleg kifújni).
8. A mobil klímák inverteresek-e?
Igen, az újabbak jellemzően inverteres motorral rendelkeznek.
9. A kondenzvíz elvezetést hogyan lehet megoldani?
A keletkező kondenzvíznek a készülékeken van kivezetése, melyhez általában adnak egy elvezető csövet. A csövön keresztül tud elfolyni a kondenzvíz, ha meg tudjuk oldani, érdemes ezt is kivezetni, de megfelelő lehet egy mélyebb tálca, edény is. A lényeg, hogy a cső lefelé álljon, ne emeljük fel és figyeljünk az edény telítettségére.
10. A mobil klímák alkalmasak párátlanításra?
Csak úgy, mint bármelyik klímakészülék esetében, a mobil klímák működési elvükből kifolyólag, hűtés üzemmódban párátlanítanak is. a levegő lehűtésével keletkező kondenzvíz a levegőből kivont pára. A Goreneje mobilklímák esetében külön üzemmód a párátlanítás, ilyenkor a készülék csak annyira hűti a levegőt, amennyire a párátlanításhoz feltétlenül szükséges.
11. Szükség van e klímatartó konzolra?
Nincs. A mobil klímát nem kell fixen telepíteni, így nem szükséges hozzá konzol.
12. Mennyire javasolt a használata éjszaka?
A mobil klímákat használhatjuk éjszaka is. Több modellnél van éjszakai üzemmód, ami azt jelenti, hogy a légáramlatot a legalacsonyabbra állítja a készülék automatikusan, így nem érzünk huzatot. Ezzel együtt az alacsony ventilátor fordulatnak köszönhetően a zajszint is jelentősen csökken, nyugodtan pihenhetünk a használata mellett. Aki érzékeny a legkisebb levegőmozgásra is, annak azt javasoljuk, a lamellát olyan szögbe állítsa be, vagy fordítsa úgy a készüléket, hogy ne fújja közvetlenül a hideg levegőt a helységben tartózkodókra.
13. Gyerekszobában használható?
Természetesen használható, hasonló használatot javasolunk, mint az éjszakai működtetés esetén.
14. Kell e cserélni a levegőszűrőket?
Általában több évnek kell ahhoz eltelnie, hogy szükség legyen a szűrők cseréjére. Rendszeres tisztítás esetén sokáig nem lesz rá szükség.
15. Mekkora teljesítményű készüléket vásároljak?
Attól függ, mekkora helyiséget szeretne hűteni (fűteni), illetve mennyire meleg helyiségről van szó. 10 és 30 nm között a 2,6 kW teljesítményűeket javasoljuk, míg 60 nm-ig a 3,5 kW teljesítményűeket.
Kisebb, nem túl meleg helyiségekbe a 2,4 kW-os teljesítmény is elegendő.
16. Beállíthatom a hőfokot, amit szeretnék elérni a szobában?
Igen, természetesen. A távirányító segítségével állítható a hőfok. Amint a készülék eléri a beállított hőfokot, egészen alacsonyra állítja a fordulatszámot, akár teljesen le is áll.
17. Időzíthetőek a készülékek?
A legtöbb esetben a mobil klímákat időzíteni tudjuk, hogy mennyi idő múlva kapcsoljanak ki vagy be. A termék leírásoknál jelezzük, hogy ez az opció az adott termék esetén elérhető e.